Wysoki koszt taniej instalacji fotowoltaicznej.

Zaktualizowano: 19 maj 2021

Oferta najlepsza niekoniecznie będzie ofertą najtańszą i to jest coś, co wszyscy intuicyjnie rozumiemy.

Dlaczego więc polegamy i tak łatwo dajemy się zwieść niewiarygodnie tanimi ofertami instalacji fotowoltaicznych?

Jeśli zależy Ci na doborze jak najtańszych systemów fotowoltaicznych na rynku i niskiej cenie montażu, nic prostszego! Po prostu wpisz „tania fotowoltaika” w Google lub OLX i wybierz pierwsza pojawiająca się reklamę, która obiecuje system 6 kW za 20 tys. złotych….

Jeśli jednak stawiasz na długotrwałe efekty, a przede wszystkim bezpieczną instalację, daj znać.

Oferowana cena będzie wyższa, ale pamiętaj o tym, że inwestycja w fotowoltaikę to inwestycja na co najmniej 25 lat. Zawsze będziesz w stanie znaleźć niższy cennik, tańszy system o niższej jakości gdzie indziej, ale czy o takie rozwiązanie naprawdę Ci chodzi?

Widzisz, podczas gdy zakup taniego sprzętu może wydawać się niezłym rozwiązaniem, każdy inżynier elektryk potwierdzi, że długoterminowe konsekwencje zakupu tych systemów okażą się w następstwie dużo droższe dla kupującego. Niestety klienci oszołomieni ilością ofert napływających od często nieprofesjonalnych, by nie powiedzieć NIEODPOWIEDZIALNYCH sprzedawców wybierają często tą najtańszą, nie rozumiejąc późniejszych konsekwencji wyboru takiej opcji.

W ostatecznym rozrachunku wszyscy przegrywamy…. Traci Konsument, przemysł, tracą również firmy, które rozpaczliwie próbują być konkurencyjni cenowo obniżając marze do minimum, w późniejszej konsekwencji nie są nawet w stanie wywiązać się z obiecanych wieloletnich gwarancji. Niebezpieczeństwo wyścigu na dno rynku polega na tym, że naprawdę można się szybko na nim znaleźć…

Rynek fotowoltaiki w Polsce zaczął obecnie przypominać „dziki zachód”, a manipulacje sprzedawców wydają się nie mieć granic. Oto lista praktyk, z jakimi się spotkałem, rozmawiając z klientami, którzy dali się omamić, ponieważ nie rozumieli ukrytych kosztów przedstawionej im tańszej oferty.

1. Przynęta na wysokiej jakości komponenty, po czym zmiana na tańsze odpowiedniki.

Niektórzy używają wysokiej jakości sprzętów na etapie oferty, reklamując oryginalne panele z rankingu Tier 1 i najwyższej klasy falownik, po czym w umowie, zastrzegają sobie prawo do wymiany falownika lub paneli na ich „odpowiedniki”.

2. Przedstawianie oferty z “najniższa ceną na rynku” nie informując o marce falownika, modułów ani zabezpieczeń.

Fot. Brak tulejek, zacisk za mocno dokręcony.

3. Cięcie kosztów montażu, kosztem klienta.

Niektóre firmy współpracują z instalatorami, oferując bardzo niskie stawki, co niestety najczęściej łączy się z niską jakością wykonania montażu. Większość systemów fotowoltaicznych pracuje przy wysokim napięciu prądu stałego DC . Jeśli instalacja jest prawidłowo zainstalowana - jesteś bezpieczny, Jeśli nie, konsekwencje mogą być bardzo poważne! Oto co się dzieje, gdy prąd stały o wysokim napięciu ulegnie awarii:

Fot.Wypalony izolator.

4. Zatrudnianie ekip bez doświadczenia i specjalistycznych narzędzi.

Dynamiczny rozwój fotowoltaiki w naszym kraju konfrontuje się z ogromny deficytem specjalistów w tej branży. Ludzie, którzy wczoraj zajmowali się hydrauliką bądź remontami mieszkań, dzisiaj zostali „specjalistami od fotowoltaiki”. Instalacje fotowoltaiczne są wykonywane bez podstawowej wiedzy elektrotechnicznej, nie posiadają właściwych uprawnień, narzędzi ani nawet specjalistycznych mierników koniecznych do wykonania pomiaru rezystancji izolacji czy uziemienia.

Wbrew obiegowej opinii, częściej dotyczy to „liderów w branży” niż lokalnych firm montażowych.

5. Praca na kiepskich panelach, twierdząc, że to absolutnie “najwyższa półka”!

Niektóre firmy twierdzą, że ich panele są w czołowych rankingach sprzedaży, ale to o niczym nie świadczy. Tanie panele nie przetrwają długo w naszej strefie klimatycznej, gdzie są wystawiane na wysoką temperaturę latem i mrozy zimą. Dobre panele powinny wytrzymać ponad 30 lat. Najnowsze statystyki importu pokazują, że około 60% paneli przywożonych do Polski nie jest na poziomie Tier1. To niepokojące. Panele z niższej półki będą ulegać awariom, a firmę która sprzedała takie rozwiązanie będzie trudno pociągnąć do odpowiedzialności i honorowania gwarancji na moduł. Oto co może się stać z tanim panelem w ciągu 2 lat:

- Hotspoty (gorące punkty) na panelu fotowoltaicznym

- Pęknięcia termiczne spowodowane rozszerzaniem się gorącego punktu w panelu. Taka sytuacja może się zdarzyć, gdy panele nie są regularnie serwisowane lub co gorsza, są źle wykonane przez producenta.
Fot. Tył tego samego panelu. Instalator odmówił jego wymiany. Twierdził, że powodem awarii były uszkodzenia mechaniczne modułu...

Fot. Panel uszkodzony przez "goracy punkt"


6. Sprzedaż najtańszych falowników!

Naprawdę tani falownik prawdopodobnie nie wytrzyma 3 lat. Falowniki są łatwiejsze do wymiany w ramach gwarancji niż panele, ale nadal niektórzy producenci obwiniają za awarię „skoki sieci” i albo będziesz musiał podjąć długą i żmudną walkę o odszkodowanie w ramach gwarancji, albo zapłacić ponownie kilka tysięcy złotych za nowy falownik.

7. Zatrudnianie sprzedawców czy też tzw. „doradców” wyłącznie na prowizji.

Jeśli sprzedawca, którego wpuściłeś do swojego domu otrzymuje wyłącznie prowizyjne wynagrodzenie od sprzedaży. Jest stale zagrożony zwolnieniem jeżeli nie wykona celów sprzedażowych. To jak bardzo prawdopodobne jest, że będzie obiecywał, wyolbrzymiał rzeczywistość, zaklinał jakość i naciskał na sprzedaż tu i teraz? Ogromna. Oczywiście,ci ludzie w ogóle nie mają zamiaru ci doradzić, a jedynie zamknąć sprzedaż na pniu i zainkasować prowizje!

Mógłbym kontynuować, ale zrobiło się już wystarczająco depresyjnie!

Czy szukasz systemu, który będzie optymalnie dopasowany i zaprojektowany do Twoich wzorców zużycia energii?

Czy szukasz systemu, który wykorzystuje dobrej jakości panele, falowniki, zabezpieczenia, przewody?

Instalacji która będzie montowana, następnie skontrolowana przez wyszkolonego elektryka z uprawnieniami, który otrzymuje godziwe wynagrodzenie i ma czas na właściwe wykonanie czynności?

Rozwiązania które działając bezawaryjnie przez następne dziesięciolecia, zapewni dobrze zoptymalizowany zwrot z inwestycji?

Czy serwis i obsługa pomontażowa jest dla ciebie ważnym aspektem?

Jeżeli na powyższe pytania odpowiedź brzmi TAK, skontaktuj się z nami!

Oferowane przez nas ceny prawdopodobnie okażą się wyższe, ale pamiętaj o tym, że fotowoltaika to inwestycja długoterminowa. Zapraszamy cię do kontaktu poprzez stronę internetowa lub telefonicznie, niezależnie od tego czy dopiero szukasz rozwiązań dla Twojego domu lub firmy, czy chcesz poprawić bądź poddać audytowi już zainstalowany system fotowoltaiczny.

Zapraszamy

Deco Energia - fotowoltaika dla wymagających.


18 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie